Olgun ananas nasıl seçilir? Ananas seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Egzotik meyvelerin başında gelen ananas, artık günümüzde neredeyse tüm market raflarında yerini almayı başardı. Olgun ve yenilebilir bir ananas almak istiyorsanız, seçtiğiniz ananasta dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki, ananasın olgun olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte ananas seçerken bazı ipuçlarını sizin için sıraladık…

ABONE OL

Bu noktada ananas olduğundan fazla olgunlaşmış ise kokusu alkole ya da sirkeye benzer. Unutmayın, tatlı bir koku almıyorsanız uzak durun.

Ananası tek elinizle sıkın

Ananası tek elinize alıp hafifçe parmaklarınızla sıkın. Eğer bastırdığınızda yumuşaklık hissediyorsanız bu da olgunlaştığını gösterecektir.

Ağırlığını kontrol edin

Ağır bir ananas daha sulu olduğu anlamına gelir. Çünkü ananasın ağırlığı, ekstra sulu olmasından kaynaklanır. Sulu olması da daha olgun ve tatlı olduğu anlamına gelir.

Yaprakları kolay kopuyorsa…

Bu yöntem birçok kişi tarafından tartışılsa da ananasın tepesinden kolayca yaprak kopartabiliyorsanız, o ananasın oldun olduğu anlamına geliyor.

Ancak unutmayın ki çok fazla yaprak koparılması çürük olduğu anlamına da gelebilir.

Ananasın rengini kontrol edin

Ananasa tatlılık oranı veren unsur sap kısmıdır ve rengi buradan başlayarak değişir. Dış görüntüsü genellikle altın sarısı rengindedir ama rengi yeşile çalmışsa bu ham olduğunu gösterebilir.

Yaprakların rengine dikkat edin

Meyvenin kendisi altın sarısı ya da yeşil olsa da yapraklarını da mutlaka kontrol edin. Yaprakları yeşil olan ananasları tercih etmeyi unutmayın.

Şeklini kontrol edin

Seçeceğiniz ananasların yuvarlık hatlı ve belirgin gözlü olmasına dikkat edin. Ananasın geometrik desenlerinin düzgün olduğundan emin olun.

Buruşuk, kırmızı-kahverengi, kabuğunda çatlak, sızıntı ya da küf olanlardan uzak durun. Özellikle yaprakları kahverengi ve solmuşsa bu da çürük olduğunu gösterir.

0 comments on “Olgun ananas nasıl seçilir? Ananas seçerken dikkat edilmesi gerekenlerAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *