Bir Sivas efsanesi: Baviko tarifi

Sivas yöresel lezzetler söz konusu olduğunda karşımıza çıkan yemekler arasında elbette ki Baviko yer alıyor. Misafirlere özel hazırlanan Baviko’nun tarifini sizinle paylaştık.

Sivas köklü tarihe sahip olan önemli şehirlerden biri ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yemek kültüründe de bu medeniyetlerin izleri bulunuyor. Orta Asya’dan gelen köklü bir yemek kültürüne sahip olan Sivas’ın meşhur yemeği ‘Baviko’ ile tanışmaya hazır mısınız? Ustalık isteyen protein ve karbonhidrat barındıran bu tarifi evinizde kolayca yapabileceksiniz.

Sivaslılar Baviko’yu özel günlerde değerli misafirleri için yapıyorlar. Eğer bir misafir ağırlayacaksınız önce bavikoyu hazırlamaya başlarsınız. Hamurunu önceden hazırlayıp bir saat bekletir, ardından üzerine sarımsaklı ayranı dökersiniz. Sivas’ın bazı bölgelerinde; Şir, Babiko, Babuko olarak da adlandırılıyor. Peki, baviko nasıl yapılır?

Malzemeler:

Kömbesi için; su, tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve aldığı kadar un.
Üstü için; sarımsaklı koyu ayran, kızdırılmış tereyağı.

Hazırlanışı:

Kömbesi için malzemelerimizi güzelce yoğurun. Hamurun sert olmasına özen gösterin. Yoğurduktan sonra tepsiye elinizle düzelterek yayın ve 180 derece fırına verin. Fırından çıkardıktan sonra çok az nemli bezle üzerini sarın. 1 saat dinlendirin ve servis zamanında kare şeklinde bölün. Burada bıçakla değil elinizle bölmelisiniz. Daha sonra koyu sarımsaklı ayranı üzerine dökün ve kızdırlmış tereyağını gezdirerek afiyetle tüketin.

0 comments on “Bir Sivas efsanesi: Baviko tarifiAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *