surprizli-dalyan-kofte

Sürprizli dalyan köfte

1 yaş ve üzeri çocuğunuza sunabileceğiniz kolay ve besleyici bir yemek. Genelde köfteye çocuklar “hayır” demez. Biz de bu fırsatı değerlendirip içine sebze ve bıldırcın yumurtası kattık. Miniklere afiyet olsun.

Malzemeler

Köfte için
400 gr. kıyma
1 yumurta
4 çorba kaşığı galeta unu
1 tatlı kaşığı kimyon
Kıyma az yağlıysa 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Sürprizi için:

6 adet bıldırcın yumurtası haşlanıp ayıklanmış
2-3 dal kuşkonmaz – Bütün olarak 5 dakika haşlanıp, soğuk suya alınmış.
1 küçük havuç- Uzunlamasına kesilerek sarı kısmı çıkartılmış 4 uzun parça halinde 5 dakika haşlanıp soğuk suya alınmış.

Kuşkonmaz yerine istediğiniz bir başka sebze de kullanabilirsiniz..

Hazırlanışı

Tüm köfte malzemeleri yoğurma kabına alınıp 4-5 dakika malzemeler iyice birbiriyle karışıncaya dek yoğurulur. Fırın kabı ya da tepsiye göre köfte hamuru yayılıp içine sürprizleri yerleştirilir ve rulo haline getirilir. 180 derce önceden ısıtılmış fırında 35-40 dakika pişirilir. Servis ederken sebze püreleri ve domates sos ile sunulabilir.

Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Bu tarif sayesinde “şehir efsanesi” bıldırcın yumurtasına bir göz atalım bakalım. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtaları gelir. Severek yediğimiz bu yumurtalar da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösteriyor. Özellikle bıldırcın yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütündeki proteine benzer olduğu düşünülmektedir. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklıdır.

Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Ancak yine de kolay ulaşılan ve ucuz olması nedeni harika bir protein kaynağı olan tavuk yumurtasından da vazgeçmek mümkün gözükmüyor.

Tarif: ExecutiveChef Ayşe Nil Dinler

www.kidsgourmet.com.tr

0 comments on “Sürprizli dalyan köfteAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *