hamsi-nasil-ayiklanir

Hamsi nasıl ayıklanır?

Hamsi, Karadeniz’in en meşhur ve mutfakta en çok tercih edilen balıklarından birisidir.

Hamsi, Karadeniz’in en meşhur ve mutfakta en çok tercih edilen balıklarından birisidir. Sezonunun açılmasıyla birlikte tezgahlarda yerini alan hamsi küçük gövdesiyle çabuk temizlenip pişime hazır hale getirilmektedir.

Denizlerin soğumasıyla birlikte hamsi sezonu da açılır. Bu dönemden itibaren hamsi yağlanmaya başlar ve lezzetlenir. Aralık ayından başlayıp şubat ayı sonuna kadar süren dönem hamsinin en lezzetli olduğu dönemdir.

Tava, buğulama, kızartma, pilav, çorba hatta Karadeniz insanınca reçeli bile yapılan hamsiyi pek çok şekilde değerlendirebilirsiniz. Pişirme biçimleri değişse de hamsinin ayıklanması genel itibariyle aynı şekilde yapılmaktadır.

Hamsi nasıl ayıklanır?

Hamsiyi avuç içinize başı yukarıda kalacak şekilde koyun. Diğer elinizin baş ve işaret parmağını kullanarak hamsinin başını koparın. Bundan sonra göğüs kısmından kuyruğuna doğru bir parmağınızla hamsinin içini deşin. Bu işlemin ardından hamsiyi yıkayın.

Eğer hamsi fileto kullanacaksanız, kılçığı temizlemeniz gerekir. Hamsiyi temizledikten sonra iki elinizle tamamen kopmayacak şekilde ikiye ayırın. Kılçığı, baş ve işaret parmağınızı kullanarak kuyruğa doğru çekin. İşte kılçık çıktı.

Eğer kafayı bırakmak istiyorsanız, avucunuzun içine koyduğunuz hamsinin solungaç kısmından sağ işaret parmağınız ve baş parmağınızla karnını sıyırın. Sonrasında hamsiyi bol su ile yıkayın.

Böylece hamsileriniz pişime hazır hale gelecektir. Ayıklanmış hamsilerinizi dilediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.
 

EvHayat.com

0 comments on “Hamsi nasıl ayıklanır?Add yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *